„Rodzina odporna na kryzys-3”
3. marca – 19. grudnia 2025 r.

W naszym tegorocznym projekcie, jako formy wsparcia dla rodzin przewidujemy: konsultacje indywidualne i dla par, terapię rodzinną oraz warsztaty i grupę wsparcia
Kontynuujemy również z formą oferowaną w poprzednim roku – coaching rodzica w sytuacji okołorozwodowej.

ZAWARTOŚĆ MERYTORYCZNA I SZCZEGÓŁY WARSZTATÓW:

      •    TRENING UMIEJĘTNOŚCI WYCHOWAWCZYCH
Inspirowany programem „Szkoła dla rodziców i wychowawców” opracowanym przez J. Sakowską w oparciu o koncepcję „Wychowania bez porażek” T. Gordona oraz książkę A. Faber i E. Mazlish „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały; jak słuchać ,żeby dzieci do nas mówiły.” Warsztat uczy budowania relacji w duchu podmiotowości i dialogu. Nauka otwartego porozumiewania się w rodzinie, przyczynia się do budowania silnej więzi między rodzicami a dziećmi. Cele warsztatów to:
• nauka praktycznych umiejętności budowania prawidłowych relacji rodzica z dzieckiem,
• pogłębienie samoświadomości i refleksji na temat skuteczności określonych metod wychowawczych, zakwestionowanie funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów i mitów dotyczących wychowania,
• uświadomienie rodzicom, że skuteczność wychowania zależy w znacznym stopniu od osoby wychowującego, co oznacza, że aby zmienić dziecko, należy zacząć od zmiany siebie.
Program zajęć warsztatowych obejmuje 7 cotygodniowych spotkań, trwających 2 godziny (po 60 min.) na platformie edukacyjnej ZOOM. Zajęcia będą prowadzone dla grupy maksymalnie 14 osobowej.

•     MOJE WYJĄTKOWE DZIECKO
Przeznaczony dla rodziców dzieci z ASD i FASD. Spotkania poświęcone będą praktycznym sposobom zapobiegania tzw. zachowaniom trudnym (agresja, autoagresja, zachowania destrukcyjne) oraz metodom kształtowania prawidłowych wzorców zachowań u dzieci. Histeria, bunt, agresja, autoagresja, niszczenie przedmiotów oraz inne trudne często zagrażające zdrowiu i życiu zachowania dziecka, stanowią codzienność życia rodzinnego. Jak rodzice powinni właściwie na nie reagować? W jaki sposób skutecznie rozwijać pożądane zachowania, gdy rodzicowi towarzyszy poczucie bezradności, brak sił i spadek nastroju? Na warsztatach poznają oni metody redukowania zachowań niepożądanych, ćwiczenia proaktywne zachęcające dzieci do właściwego zachowania, zasady różnicowego wzmacniania zachowań pożądanych oraz podstawowe techniki lepiej organizujące przestrzeń domową osób z autyzmem i FASD. Spotkania będą prowadzone stacjonarnie w Centrum Terapii EGEO specjalizującym się w pracy z dziećmi z autyzmem i schorzeniami pokrewnymi, co umożliwi zademonstrowanie praktycznych rozwiązań różnych problemów w oparciu o prezentacje i filmy z interwencji w sytuacjach trudnych. Dzięki temu rodzice dostaną nowe narzędzie do pracy ze swoimi dziećmi oraz informacje, jak dalej rozwijać swoje kompetencje. Warsztat obejmuje 6 spotkań po 1,5h (90min.)

•   COACHING RODZICA W SYTUACJI OKOŁOROZWODOWEJ
To, jak dziecko poradzi sobie z rozstaniem rodziców, zależy od tego, jak z rozstaniem poradzą sobie jego rodzice. Od tego, jak będą się oni zachowywać w trakcie i po swoim rozstaniu, jak będą się z sobą nawzajem – i z dzieckiem – komunikować, w jaki sposób będą dalej współpracować (lub nie), wychowując swoje dziecko – zależy dobrostan ich dzieci (i ich samych). Tym wszystkim rodzicom dedykujemy „Coaching dla rodzica”, realizowany stacjonarnie w siedzibie Fundacji. W trakcie pracy indywidualnej z coachem i dzięki materiałom otrzymanym do pracy samodzielnej między sesjami uczestnik projektu będzie miał możliwość przyjrzenia się temu, co dla niego w nowej sytuacji jest najważniejsze, jakim wartościom chce hołdować.

GRUPA WSPARCIA
To zadanie kierowane do tej samej grupy rodziców, którzy zmagają się ze szczególnie trudnymi zachowaniami swoich dzieci: agresją słowną i fizyczną, wybuchami niepohamowanej złości, histerii, łamaniem podstawowych norm i zasad społecznych, a nawet łamaniem prawa. Chcemy stworzyć im możliwość otwartego mówienia o rodzicielskich trudach oraz wymiany doświadczeń z radzeniem sobie w sytuacjach krytycznych, jakie są wynikiem wybuchów agresji. Zadaniem psychologa, terapeuty w czasie spotkań będzie stworzenie atmosfery otwartości sprzyjającej dzieleniu się doświadczeniami, wspólne poszukiwanie możliwych rozwiązań trudnych sytuacji. Otwarte rozmowy sprzyjać będą racjonalnej ocenie problemów dziecka, co z kolei pomoże zdjąć z nich poczucie winy i spojrzeć z dystansem na sytuację.
Spotkania grupy wsparcia będą odbywały się stacjonarnie w Centrum Terapii EGEO średnio raz wmiesiącu po 1,5-2 godziny. Czas trwania spotkania będzie dostosowany do potrzeb grupy i pojawiających się problemów. Łącznie planowanych jest 14 h spotkań dla grupy 10-cio osobowej.

POZOSTAŁE FORMY:

       •   KONSULTACJE INDYWIDUALNE I DLA PAR
Konsultacje indywidualne i dla par to pomoc dla osób, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji, wymagają szybkiej interwencji i skierowania do właściwej dla ich problemu formy wsparcia. Mogą z niej skorzystać zarówno uczestnicy warsztatów, jak i osoby lub pary, które z braku wolnych miejsc nie będą mogły wziąć udziału w warsztatach, a ich problemy wymagają pilnego rozwiązania, by nie doprowadzić do głębszego kryzysu w rodzinie. Celem konsultacji dla par jest pomoc w usprawnieniu komunikacji w związku, służącej wzajemnemu zrozumieniu i pogłębieniu więzi. Zakładamy jak co roku, że 1 osoba/para ze względu na rodzaj problemu może wymagać więcej niż 1 godziny indywidualnego wsparcia psychologicznego. W przypadku zdarzeń losowych, konsultacje indywidualne i dla par będziemy prowadzili on-line poprzez komunikatory internetowe.

       •   TERAPIA RODZINNA
Terapia rodzinna to nasza statutowa forma pomocy rodzinom, które przeżywają poważniejszy kryzys i potrzebują wsparcia w sprawach istotnych dla dzieci lub dla całego systemu. W tegorocznym projekcie działanie to, chcemy skierować głównie do rodzin, w których problemem dominującym stała się depresja dzieci, ich okaleczanie się i próby samobójcze. Dlatego właśnie w bieżącej edycji proponujemy głębszą formę pomocy psychologicznej, która pozwala przyjrzeć się temu, co dzieje się w rodzinnych relacjach na nieuświadomionym przez jej członków poziomie i jaki ma to wpływ na funkcjonowanie całego systemu rodzinnego. Terapia polega na odnalezieniu źródła kryzysu oraz sposobów na jego pokonanie, poprzez przepracowanie traum, zrozumienie własnych potrzeb oraz potrzeb dzieci i nastolatków, uświadomienie im mocnych stron i zasobów, które służą zdrowieniu całego systemu.
Pojedyncza sesja rodzinna trwa 90min.